Image-Content
سیستاتین سی (Cystatin C)
1396/12/20  
0ديدگاه

سیستاتین سی (Cystatin C)
سيستاتين (Cystatin C) يك پروتئين داراي 122 اسيد آمينه است كه در تمام سلول هاي هسته دار بدن توليد مي شود. Cystatin C  یک مارکر حساس برای تشخیص بیماری های مزمن کلیه (CKD) به خصوص در مراحل اولیه بیماری است. ميزان توليد آن از 4 ماهگي تا 70 سالگي نسبتا ثابت بوده و متناسب با GFR مي باشد. سطح توليد آن بر خلاف كراتينين سرم تحت تاثير جرم عضله، جنس و نژاد نبوده و ساير محدوديت هاي كراتينين را نيز دارا نمي باشد.
اين ماده به طور كلي توسط توبول پروكسيمال بازجذب می شود و در نبود نارسايي توبولي پروكسيمال، به هيچ وجه در ادرار ترشح نمي شود. بنابراین ظهور آن در ادرار، نشان دهنده آسيب توبولي پروكسيمال مي باشد. غلظت سرمی آن تنها به فیلتراسیون گلومرولی بستگی دارد.

مزاياي اندازه گيري سيستاتين C در مقايسه با كرآتينين سرم:

سيستاتين C، مشکلات ناحيه كور کراتینینCreatinine Blind Area)  (را نداشته و قادر است زودتر از کرآتینین سرم، بیماری را تشخیص دهد؛ چرا که کرآتینین سرم، قادر به اندازه ‌گیری مستقیم عملکرد کلیه نبوده و حتی هنگامی که در حدود 50 درصد GFR از دست رفته باشد، کرآتینین سرم همچنان مقادیر نرمال نشان می‌دهد. اين آزمايش به طور روتين در كشور ما انجام نمي شود، ولي در بسیاری از بیمارستان های اروپایی از سال 2008 جایگزین اندازه گيري کراتینین سرم شده است.

کاربردهای بالینی:

1.     شاخص میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) به ویژه در بیمارانی که در آن کراتینین سرم ممکن است گمراه کننده باشد (برای مثال در افراد بسیار چاق، افراد مسن، و یا دچار سوءتغذیه)

2.     ارزیابی عملکرد کلیه در افراد  مشکوک به داشتن بیماری کلیوی

3.     پایش پاسخ درمان در بیمارن کلیوی

4.     تخمین میزان فیلتراسیون گلومرولی

نوع نمونه قابل اندازه گیری:
سرم، پلاسما

آمار بازدید:925
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   40  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی