Image-Content
آزمایش تشخیص مولکولی ژن HER2
1397/04/26  
0ديدگاه

سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان، با وقوع بیش از یک میلیون مورد جدید در سال ، در سراسر جهان ، هنوز علت عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان با 411000 مرگ و میر سالانه می باشد که این عدد معادل 14 ٪ از مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان بوده و رتبه دوم مرگ و میر، در دو جنس مرد و زن در سطح جهان را به خود اختصاص داده که درصورت تشخیص در مراحل اولیه از شانس بالایی برای درمان برخوردار است. تنها راه مطمئن تعیین اینکه  آیا توده‌ای سرطانی می باشد این است که از آن نمونه‌برداری شود. برخی از انواع سرطان سینه، توسط هورمون‌های استروژن و پروژسترون تشدید می‌شوند. با انجام نمونه‌برداری مشخص می شود که آیا تومور دارای گیرنده‌های استروژن (ER) مثبت و یا گیرنده‌های پروژسترون (PR) مثبت است. تقریباً دو سوم از موارد سرطان سینه نسبت به هورمون حساس هستند.

 012.jpg

 سرطان سینه HER2 مثبت :

در تقریباً 20% از بیماران، سلول‌های سرطانی سینه دارای تعداد بسیار زیادی گیرنده پروتئینی به نام HER2 هستند. این نوع سرطان، که آن را HER2 مثبت می‌نامند، گرایش دارد سریع‌تر از دیگر شکل‌های سرطان سینه گسترش یابد. تعیین اینکه آیا تومور HER2 مثبت است اهمیت دارد، زیرا برای این شکل از سرطان از درمان های خاصی استفاده می شود .

 013.jpg

 آزمایش تشخیص مولکولی ژن HER2 به روش Real time PCR ، آزمایشی است که به منظور تشخیص بیماران مبتلا به سرطان سینه و بخصوص برای تعیین قطعیت و رفع موارد تشخیصی مشکوک درتست IHC (ایمنو هیستوشیمی: رنگ آمیزی شیمیایی سلول به کمک آنتی بادی مخصوص) برای تشخیص ژن HER2 انجام می شود. در بیماران مبتلا به سرطان سینه افزایش تعداد کپی های ژن HER2 قابل مشاهده است.

  HER2(گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال انسانیست که در سیتوپلاسم سلولهای سرطانی ازدیاد می یابد).

تشخیص در مرحله قبل از درمان و پس از نمونه برداری از بافت سرطانی، بروی DNA سلولی که از بافت استخراج می شود و با کمک کیت های مخصوص استخراج و تشخیص که مخصوص این ژن است و دستگاههای PCR و Real time PCR انجام می شود. افزایش وجود کپی های ژن مربوطه، بیانگرسرطان سینه از نوع HER2 مثبت است و نشان می دهد همکار اونکولوژیست، لازم است در روند درمانی رژیم دارویی، حتماً از آنتی بادی هرسپتین به عنوان ایمنوتراپی استفاده کند که مکمل درمان شیمی تراپی و هورمون تراپی است؛ این نوع سرطان سینه به آنتی بادی هرسپتین حساس بوده و این تشخیص قبل از تجویز دارو اهمیت فراوانی دارد. همچنین با تشخیص HER2 به روش PCR در حین مراحل درمان و بعد از تکمیل درمان، می توان به درستی تجویز آنتی بادی مربوطه جهت درمان و مؤثربودن آن و لزوم قطع مصرف آن در صورت نتیجه مثبت درمان  پی برد. بررسی تعداد تکثیر یافته ژن HER2 در مراحل درمان و قدرت تشخیص مولکولی PCR بیانگر اهمیت ادامه یا قطع مراحل درمان است.  


آمار بازدید:412
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی