Image-Content
آزمایش فیبرونکتین جنینی Fetal Fibronectin Test)fFN Test)
1397/04/25  
0ديدگاه

فیبرونکتین یک گلیکوپروتئین است که برای پیش بینی احتمال زایمان پیش از موعد به کار می رود . این پروتئین در مرز بین کیسه آمنیون و بافت دسیدوا که سطح داخلی رحم مادر را می پوشاند ترشح می شود و سلامت این مرز را تامین می کند. این ماده در زمان جنینی ، مانند یک چسب لایه آمنیون را به رحم می چسباند.

فیبرونکتین در اوایل حاملگی در ترشحات دهانه رحم شناسایی می شود و درحالت طبیعی از هفته ۲۴ به بعد دیگر قابل سنجش نیست، ولی از هفته ۳۶ به بعد مجددا ظاهر می شود. طول دوره ی حاملگی به طور طبیعی ۴۰ هفته است و به طور طبیعی زایمان بین هفته ۳۷ تا ۴۲ شروع می شود. پیدایش فیبرونکتین از هفته ۳۶ به بعد و همچنین حضور آن در اوایل بارداری طبیعی است، اما پیدایش آن در هفته ۳۵-۲۲ غیر طبیعی بوده و با خطر شروع زایمان پیش از موعد همراه است. اگر این پروتئین در ترشحات واژن در طی این دوران 22-35 هفتگی قابل تشخیص باشد به این معنی است که این پروتئین در حال نشت کردن می باشد که بیانگر آمادگی بدن برای زایمان زودرس است.

پزشک طی یک آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear)، نمونه‌ای از ترشحات گردنهٔ رحم گرفته و شاید آزمایش سونوگرافی نیز انجام شود. طبق نتیجهٔ به دست آمده از آزمایش اولیه، پزشک شاید هر دو هفته یکبار، این آزمایش را تکرار کند

015.jpg 016.png

تست فیبرونکتین فقط در شرایط زیر توصیه می شود :

    کیسه آمنیون آسیب ندیده باشد

    دهانه رحم بیش تر از ۲ سانتی متر باز نشده باشد

    دهانه رحم در اوایل حاملگی دوخته نشده باشد

    خونریزی از واژن وجود نداشته یا بسیار جزئی باشد

آزمایش فیبرونکتین در این موارد کاربرد ندارد:

    جداشدن پیش از موعد جفت

    پاره شدن کیسه آمنیون کیسه آب

    جفت سر راهی

    خونریزی قابل توجه

 

تولد زودرس

در آمریکا از هر ۱۰ تولد یک نوزاد نارس بدنیا می آید.این آمار از سال ۱۹۸۱ تا کنون۳۱٪ افزایش یافته است بطوری که امروزه در هر دقیقه یک نوزاد نارس بدنیا می آید. نوزادی که قبل از هفته ۳۷ بارداری بدنیا بیاید نارس نامیده می شود.

نوزادانی که قبل از هفته ۳۷ بارداری بدنیا می آیند ممکنست هنوز بطور کامل رشد نکرده باشند وطبق آمار ۷۵٪ از تمام نوزادان نارس در آمریکا متاسفانه فوت می کنند و ۵۰٪ آنها دچار مشکلات عصبی می شوند که شامل اختلال در شنوایی ، بینایی و عقب افتادگی ذهنی ،اختلال در یاد گیری و یا فلج مغزی می باشد. اگر زنان باردار سابقه زایمان زودرس قبلی داشته و یا سابقه حاملگی دوقلو یا سه قلو و همچنین اگر ناهنجاری های سرویکس داشته باشند در بالاترین احتمال خطر زایمان زودرس قرار دارند اما نیمی از زایمانهای زودرس در زنان بدون ریسک شناخته شده اتفاق می افتد.

علایم هشدار دهنده زایمان زودرس شامل:

۱- انقباضات رحمی هر ۱۰ دقیقه یا بیشتر

۲- تغییر در ترشحات واژن

۳- احساس فشار در لگن

۴- کمر درد خفیف

۵- دل درد شبیه به دوره قاعدگی

۶- شکم درد با یا بدون اسهال

آزمایش" فیتال فیبرونکتین " یک آزمایش بی خطر، قابل اعتماد و غیر تهاجمی  شبیه به آزمایش پاپ اسمیر است با این تست ساده حتی قبل از احساس کردن علایم فیزیکی می توان مشخص کرد که بدن در حال آماده شدن برای انجام زایمان می باشد یا خیر.

در بعضی موارد تشخیص دیر هنگام زایمان زودرس موجب می شود که اقدامات دارویی برای پیشگیری از آن بدون اثر بوده و زایمان زودرس بوقوع بپیوندد.

تفسیر نتیجه آزمایش :

نتیجه منفی: نتیجه آزمایش اکثر خانمهای حامله منفی خواهد بود و این بدین معنی است که در 5/99% از موارد تا 2 هفته دیگر خطر زایمان زودرس وجود ندارد، لذا از بستری شدن بی مورد یا هر نوع درمان اضافه تر پرهیز می شود و در صورت نیاز این آزمایش را می توان هر 2 هفته یکبار تکرار نمود.

نتیجه مثبت: مثبت بودن این آزمایش دلیل بر وجود فیبرونکتین جنینی در واژن خانم حامله خواهد بود که نشان می دهد شانس بیشتری جهت تولد زودرس وجود دارد و علامتی است برای اینکه به استراحت بیشتری نیاز دارید.البته این نکته لازم بذکر است که مثبت بودن آن نیز الزاما به معنای زایمان زودرس نیست و فقط احتمال بالای وقوع آنرا می توان پیش بینی نمود.

این آزمایش مورد تایید سازمان غذا و دارو در آمریکا (FDA) بوده و هم اکنون در آزمایشگاه نوبل با دستگاه TLiQ System Hologic  و با استفاده ازکیت های ویژه آن انجام می شود انجام آن بسیارساده و بدون عوارض می باشد.


آمار بازدید:98
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   80  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی