Image-Content
تست عدم تحمل لاکتوز (تست هیدروژن) ( H2 Check(Lactose intolerance Test
1397/04/25  
0ديدگاه

عدم تحمل لاکتوزکه نارسائی لاکتاز نیز نامیده می‌شود، نوعی عدم توانایی در سوخت و ساز و هضم لاکتوز یا قند شیر در بدن می‌باشد. عدم تحمل لاکتوز به این معناست که انسان غذاهایی را که حاوی لاکتوز می باشد، نمی تواند هضم کند. لاکتوز قند موجود در شیر و فرآورده های شیری است.این بیماری به علت فقدان آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش، جهت شکستن پیوندهای لاکتوز روی می دهد. از نشانه‌های این بیماری می‌توان درد شکم، نفخ، باد شکم، اسهال، تهوع و بازگشت اسید به مری را ذکر کرد.

این علائم دو علت دارند:

1)اثر اسمتیک لاکتوز به دلیل میل به جذب آب

2)تولید اسیدهای عالی و دی اکسید کربن ناشی از تخمیر لاکتوز توسط میکروارگانیسمهای معدی- روده ای.

تا قبل از سن ۲ سالگی کاهش فعالیت آنزیم لاکتاز بندرت دیده می شود ولی تا بزرگسالی ۶۰ تا ۸۰ درصد در جوامع مختلف این کاهش را نشان می دهند . کاهش آنزیم لاکتاز دقیقاً با افزایش سن مطابقت دارد، کاهش آنزیم لاکتاز بعد از دوران نوزادی و در سنین بزرگسالی بیشتر به آن دلیل است که با افزایش سن مقدار مصرف شیر در افراد کاهش می یابد بنابراین این آنزیم کم کم در بدن ازبین می رود .

این دستگاه جهت تشخیص سوء جذب قندها در سیستم گوارشی استفاده می شود که مهمترین قند، قند لاکتوز دربیماران دارای عارضه " عدم تحمل لاکتوز"یا Lactose intolerance می باشد.

تشخیص آزمایشگاهی

تست تحمل لاکتوز با انجام آزمایش خون ، تست هیدروژن تنفسی و تست اسیدیته مدفوع انجام می شود، در تست هیدروژن تنفسی، مایع حاوی لاکتوز توسط بیمار نوشیده می شود. سپس پزشک میزان هیدروژن موجود در بازدم بیمار را در فواصل منظم اندازه می گیرد. شخص برای ارائه نمونه تنفسی اش، درون یک لوله می دمد، سپس مجددا پس از مصرف یک محلول حاوی لاکتوز یا یک غذایی حاوی لاکتوز، نمونه ای دیگر ارائه می شود. بطور طبیعی میزان خیلی کمی هیدروژن در بازدم قابل شناسایی است. اگر بدن لاکتوز را هضم نکند، لاکتوز در کولون توسط باکتریهای روده تخمیر شده و هیدروژن و دیگر گازها را آزاد می کند که توسط روده جذب شده و نهایتاً از راه بازدم خارج می شود. میزان بالای هیدروژن اندازه گیری شده در بازدم، نشان دهنده عدم هضم لاکتوز در روده است.

013.jpg014.jpg

اصطلاح عدم تحمل لاکتوز فقط باید در حضور علائم تیپیک بیماری با تست های جذبی (تست جذب لاکتوز) یا سوء جذبی (تست هیدروژن تنفسی لاکتوز)اثبات شود، ولی آزمونهای دیگری مانند PH مدفوع یا مواد احیا کننده مدفوع فقط در شرایط خاصی دقت دارند.

تست هیدروژن تنفسی یا تست  عدم تحمل لاکتوز، یک آزمایش دقیق، آسان و غیر تهاجمی است. ابتدا در حالت ناشتا g/kg  لاکتوز خوراکی مصرف می شود (حداکثر g  25) و هیدروژن تنفسی در حالت پایه و بعد با فواصل نیم ساعته تا سه ساعت چک می شود .مقادیر کمتر از ppm 10 نرمال و بالاتر از ppm 20 جهت سوء جذب لاکتوز تشخیصی هستند. مقادیر 20-10 حالت بینابین محسوب می شود مگر آنکه همراه با علائم بالینی باشد.

نتیجه مثبت کاذب : ناشتا نبودن کافی ،مصرف سیگار قبل از تست      

نتیجه منفی کاذب :مصرف اخیر آنتی بیوتیک،بیماریهای ریوی ،1% افرادی که هیدروژن تولید نمی کنند چون میزان لاکتاز روده ای در کودکان تا بعد از 5 سالگی افت نمی کند بنابراین آزمون غیرطبیعی در کودکان زیر 5 سال بیانگر رشد بیش از حد باکتری و یا غیر طبیعی بودن مخاط روده وارد و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

یک آزمون نرمال نیاز به بیوپسی روده از نظر وجود ضایعات مخاطی را برطرف نمی کند و بیوپسی نیز اثبات کننده ی کمبود دی ساکاریداز نیست.

به محض اثبات تشخیص باید بیمار از نظرعلل ثانویه سوء جذب لاکتوز بررسی گردد.

از آن جا که برخی غذاهای خاص، بعضی خمیردندانها بخاطرداشتن گزیلیتول، داروها و قرار گرفتن در معرض دود سیگار می توانند بر صحت این تست تاثیر گذارند؛ پزشک ممکن است رعایت برخی احتیاط ها قبل از انجام تست را توصیه نماید.ازنمونه برداری از روده کوچک و کولنوسکوپی درچهارهفته قبل از انجام آزمایش اجتناب شود.

تست هیدروژن تنفسی نرمال : درصد قابل توجهی از بیماران علائم عدم تحمل لاکتوز همراه با تست نرمال دارند .علل آن می تواند به قرار زیر باشد:

فاکتورهای سایکولوژیک عدم تحمل سایر اجزای شیر به جز لاکتوز، عدم تحمل فروکتوز و سوربیتول، فیبر زیاد رژیم غذایی.

تست عدم تحمل لاکتوز (تست هیدروژن)، همچنین در این موارد کاربرد دارد: تشخیص بیماریهای التهابی روده، زمان حضورغیرطبیعی کربوهیدراتها در سیستم گوارشی( زمان حضور اوروسکال)، ارزيابي کارايي درمان در درمانهاي لوسمي ميلوئيک ( تست لاکتولوز، مانيتول -)، نظارت بربيماريهاي سلياک ( تست لاکتولوز ، تست D - زيلوز) فیبروز سیستیک-هیپرگلیسمی و نفخ های شکمی- رشد بيش از حد باکتري در قسمتهاي خاص روده اي Bacterial overgrowth وتشخیص سندرم روده تحریک پذیر، دايورتيکولا (تست D - زيلوز ، تست D - گلوکز) سوء جذب و سوء هضم (به ترتيب) کربوهيدراتهاي خاصي در سيستم روده اي ،عدم تحمل ساکروز ( تست ساکروز) سایر قندها نیز مانند: سوربیتول، مالتوز، عدم تحمل گزیلیتول، عدم تحمل شیرینی، شکلات، عسل، عدم تحمل میوه و انواع توتها، نارسایی پانکراس، سیروز کبدی و... نیز قابل تشخیص می باشد.

درمان

هیچ درمانی نمی تواند عدم تحمل لاکتوز را معالجه کند. در حال حاضر هیچ راهی برای افزایش تولید آنزیم لاکتاز بدن وجود ندارد. افراد دچار عدم تحمل لاکتوز معمولاً با کاهش میزان محصولات لبنی مصرفی و استفاده از محصولات ویژه تولید شده برای افراد دچار این مشکل تسکین می یابند. استفاده از محصولات لبنی جایگزین  یا محصولات غیر لبنی و درمان سنتی با پروبیوتیک ها، استفاده ازآنزیم های جایگزین مانند لاکتاید و لاکتراز و دریافت کافی کلسیم و ویتامین D از موارد دیگر درمان است.


آمار بازدید:93
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی