Image-Content
تست جدید هپارین آنفرکشنال
1397/04/25  
0ديدگاه

مکانیسم عملکرد

هپارین آنفرکشنال (UFH) بعنوان یک ضد انعقاد عمل می کند، بدینگونه که یک کمپلکس دارای آنتی ترومبین (AT) تشکیل می دهد که مهار چندین فاکتور انعقادی خون مانند ترومبین (فاکتورIIa)، فاکتور IXa، Xa،XIa  و XIIa را کاتالیز می کند. این عمل باعث جلوگیری از شکل گیری فیبرین شده و از فعال سازی پلاکتها و فاکتورهای V،VIII  و XI ایجاد شده توسط ترومبین جلوگیری می کند. زنجیره های کوچکتر هپارین (کمتر از 18  Uساکارید) کوتاهتر از آن می باشند که بطور همزمان به  ATو ترومبین متصل شوند، اما می توانند فاکتور Xaرا با اتصال به AT به تنهایی غیرفعال سازند. 

030.gif 

هپارین با وزن مولکولی پایین (LMWH) به روش دپلیمریزاسیون شیمیایی یا آنزیمی از UFH مشتق شده است و فعالیت بازدارندگی علیه ترومبین (فاکتور IIa) مرتبط با فاکتور Xa را کاهش می دهد. LMWH ها در مقایسه با UFH دارای خواص دارویی بیشتری می باشند. این خصوصیت باعث می شود که LMWH ها در دوزهای ثابت و بدون نیاز به تنظیم دوز مبتنی بر مانیتورینگ آزمایشگاهی تجویز شوند.

 031.jpg

موارد استفاده:

الف) درمان ترومبو آمبولی (VTE) treatment of venous thromboembolism

ب) پیشگیری از ترومبوآمبولی سیاهرگی VTE (prophylaxis of VTE)

پ) سندرم های عروقی حاد (acute coronary syndromes)

ت) برای بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی قبل و بعد از آنژیوپلاستی، جراحی بای پاس آئورتی، ترومبولیز یا جراحی عروق محیطی

ث) جلوگیری از لختگی در هنگام دیالیز و پروسه های جراحی (prevention of clotting during dialysis and surgical procedures)

ج) جمعیتهای ویژه:

1) انتقال موقت از وارفارین به LMWH در حوالی عمل جراحی (bridging during temporary warfarin interruption)

2) فیبریلاسیون دهلیزی در انفارکتوس میو کاردیال دیواره قدامی (MI) (atrial fibrillation anterior wall myocardial infarction)

3) ترومبوز درون قلبی (intracardiac thrombus)

4) آمبولی شریانی سیستمی (systemic arterial embolism)

5) سندرمهای سکته ای انتخاب شده (selected stroke syndromes)

6) دیسکسیون شریان رحم (cervical artery dissection)

7) ضد انعقاد در بیماران دچار نارسایی کلیه (anticoagulation in patients with renal insufficiency)

مانیتورینگ و نظارت:

aPTT برای نظارت بر تاثیرات درمان هپارین مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود، حساسیت واکنش دهنده های aPTT به هپارین متفاوت می باشند. بمنظور برآورد مناسب از یک تاثیر درمانی اثربخش می توان با نسبت aPTT 1.5 تا 2.5 بار، همراه با کنترل متناظر با مقدار 0.70-0.35 U/mL از فاکتور Xa بدست آورد. درمان هپارین ناکافی در 24 تا 48 ساعت اولیه مستعد ترومبو آمبولیسم وریدی تکرار شونده می باشد.

 032.jpg

نظارت آزمایشگاهی بطور معمول در بیمارانی که در حال دریافت LMWH هستند مورد نیاز نیست. در این خصوص ممکن است موقعیتهای خاصی وجود داشته باشد بعنوان مثال بیماران دچار نارسایی کلیوی خفیف تا شدید، بارداری یا بیماران دارای وزن بدنی بحرانی (مثلا کمتر از 45 کیلو یا بیشتر از 120 کیلو) که در این مواقع نظارت آزمایشگاهی بر سطوح فاکتور Xa می تواند حتمی باشد. نظارت آزمایشگاهی بر روی LMWH ها بهتر است با مشورت یک متخصص انجام پذیرد.

 

عوارض جانبی:

الف) خون ریزی شایع ترین عارضه جانبی UFH و LMWH ها می باشد.

ب) ترومبوسیتوپنی ایجاد شده توسط هپارین (HIT): فعالسازی پلاکت سیستم ایمنی تا 5 درصد در بیمارانی که UFH دریافت می کنند گزارش شده است. این ممکن است مرتبط با ترومبوزهای وریدی یا شریانی مهلک باشد. شروع علایم معمولا بین 5 تا 10 روز پس از شروع درمان است مگر اینکه اخیرا موردی از مصرف هپارین وجود داشته باشد که در این مورد HIT می تواند زودتر رخ دهد. HIT می تواند در بیمارانی که LMWH ها را دریافت می کنند بسیار کمتر از بیمارانی که UFH دریافت می کنند رخ دهد.

پ) پوکی استخوان یک عارضه جانبی جدی اما کمتر شایع مرتبط با استفاده طولانی از دوزهای بالایی از UFH می باشد. درمان سه ماهه با دوز پایین (20000 U/24 hours) به احتمال زیاد ارتباطی به علائم بالینی پوکی استخوان نخواهد داشت.

ت) هیپوکالمی یک عارضه ی جانبی کمیاب UFH بوده و به علت سرکوب آلدوسترون می باشد.

ث) سطوح افزایش یافته ی اسپارتات امینو ترانسفراز (AST) و آلانین آینوترانسفراز (ALT) بدون هیچ نشانی از اختلال عملکرد بالینی کبد ممکن است در بیمارانی که UFH یا LMWH ها را دریافت می کنند رخ دهد. اهمیت آن ناشناخته می باشد. در عرض 15 تا 30 روز مقادیر ترانس آمیناز به حد نرمال باز می گردد.  

در بارداری

UFH برای مدیریت ترومبوآمبولی در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه عمدتا توسط LMWH جایگزین می شود. مشاوره با متخصص توصیه می شود.

 

آزمایشگاه نوبل افتخار دارد با به کارگیری دستگاه STAGO Compact Max2 که یکی از بروزترین دستگاه های بخش انعقادی در جهان می باشد، در جهت یاری رسانی به بیماران و پزشکان محترم این تست را در اسرع وقت به انجام رساند.

آمار بازدید:600
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی