Image-Content
راه اندازی تست جدید Anti-CEP-1 ELISA (IgG) جهت تشخیص آرتریت روماتوئید
1397/04/24  
0ديدگاه

راه اندازی تست جدید Anti-CEP-1 ELISA (IgG) جهت تشخیص آرتریت روماتوئید

 

آرتریت روماتوئید یکی از شایع ترین بیماری های خود ایمنی و همچنین شایع ترین التهاب آرتروپاتی مزمن می باشد. این بیماری حدود 1% کل مردم جهان را که بیش از 75% آنها را زنان تشکیل می دهد، تحت تاثیر قرار داده است. فاکتورهای بسیاری برای تشخیص و تعیین فاز این بیماری وجود دارد. در موارد مشکوک به روماتیسم، پارامترهای عمومی شامل فاکتورهای روماتیسم (RF) و اتوآنتی بادی بر علیه پپتیدهای سیترولین سایکلیک (CCP) بوسیله روش های سرولوژیکال اندازه گیری می شوند. فاکتورهای RF در 70 تا 90 درصد سرم بیماران مبتلا به روماتیسم دیده می شود، اگرچه در بیماریهای اتوایمیون دیگر نیز شاهد حضور این فاکتورها هستیم. اندازه گیری اتوآنتی بادی CCP دارای اختصاصیت 97 درصد و حساسیت 72درصد در تشخیص بیماری می باشد و به عنوان یک تست استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 2005 آلفا انولاز سیترولینه شده ( Citrullinated-enolaseα) به عنوان یک اتوآنتی ژن در بیماری روماتیسم شناسایی شد. اپی توپ های داخل -enolaseα مسئول واکنش های اتوایمنی بوده، که با استفاده از از تست های غربالگری پیشرفته، پپتید اختصاصی استخراج شده و آن را پپتید1 آلفا انولاز سیترولیه شده (CEP-1) نام گذاری کردند. این پپتید با سرم 37 تا 62 درصد بیماران روماتیسمی واکنش می دهد. این در حالیست که در افراد سالمی که اهدا کننده خون بودند، درصد واکنش این پروتئین بین 2 تا 3 درصد بوده است. تقریبا 60 درصد از بیمارانی که نتیجه تست Anti-CCP آنها مثبت گزارش می شود، به CEP-1 نیز واکنش می دهند و می توان برای تایید وجود RA از این تست ارزشمند استفاده نمود. در ضمن طبق تحقیقات انجام پذیرفته شده اختصاصیت این مارکر برای روماتیسم 97.6% بوده است.

001.jpg

علاوه بر استفاده از این تست تخصصی CEP-1 برای تایید سرولوژیک حضور روماتیسم در بیماران مشکوک، تست اختصاصی CEP-1 برای طبقه بندی ساب کلاس های روماتیسم نیز بسیار کاربردی می باشد. به عنوان مثال در بیماران anti-CCP-positive، ریسک فاکتورهای روماتیسم از جمله سیگار کشیدن، HLA DRB1، آلل های اپی توپی مشترک، و پلی مورفیسم مرتبط با PTNP22 در ترکیب با اتوآنتی بادی های ضد CEP-1 رخ می دهد، به عبارت دیگر از این فاکتور اختصاصی می توان برای ارزیابی ریسک فاکتورهای روماتیسم نیز استفاده نمود. بعلاوه در عفونتهای پورفیروموناس ژینژیوالیس که عامل اصلی پریودونتیت (بیماری عفونی مرتبط با بافت های اطراف دندان) این مارکر قابل شناسایی می باشد (روماتیسم و عامل پریودونتیت دارای ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر می باشد).

در حال حاضر مطالعات بسیار زیادی بر روی تاثیر مثبت تشخیصی این مارکر ارزشمند بر روی بیماری روماتیسم انجام شده است. همچنین مطالعات مختلف بیان کننده مفید بودن این مارکر جهت پیش بینی نتایج درمان و ارزیابی دوره درمانی مناسب و نیز نظارت بر روند درمان هستند. از ویژگی های مثبت این تست، تشخیص روماتیسم هم در سرم و هم در پلاسما می باشد. بعلاوه در صورت مثبت بودن وجود روماتیسم، ارزیابی این مارکر برای IgA و همچنین IgM نیز امکان پذیر می باشد. بعلاوه، از تمامی نمونه های خون (سرم و پلاسما، هم هپارینه و هم سیتراته) می توان برای تشخیص افتراقی استفاده نمود.

کیت Anti-CEP-1 ELISA محصول کشور آلمان بوده که تحت نظر بالاترین استانداردهای اروپا (CE، IVD) تولید شده است. درصد صحت تشخیص این کیت بسیار بالا بوده و در کات آف های مختلف کیفیت قابل ملاحظه ای را از خود به نمایش می گذارد:

Percentile

Cut-off

97.0%

16.1 RU/ml

98.0%

19.5 RU/ml

99.0%

23.8 RU/ml

 

آزمایشگاه نوبل به عنوان پیشگام در راه اندازی جدیدترین تست ها و ارائه خدمات تخصصی-تشخیصی این افتخار را دارد که آمادگی خویش را جهت انجام این تست به صورت اورژانسی اعلام نماید. برای اطلاع از خدمات گسترده نوبل دعوت گرم ما را برای تشریف فرمایی به این مجموعه پذیرا باشید. همکاران ما آمادگی خود را جهت ارائه توضیحات تخصصی به شما اعلام می دارند.

002.jpg

راه اندازی تست بسیار حساس و دقیق Anti-CEP-1 ELISA (IgG) جهت تشخیص تخصصی روماتیسم در آزمایشگاه نوبل برای اولین بار

v    اختصاصیت بسیار بالا برای تشخیص روماتیسم (RA) و استفاده از این تست به عنوان یک تست تاییدی تکمیلی برای تشخیص بهتر و دقیق تر این بیماری.

v    بسیار مناسب جهت مطالعات کلینیکالی پاتوژنز بیماری روماتیسم و ساب تایپ های آن.

v    پتانسیل کافی برای مانیتورینگ پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به RA و برآورد موفقیت درمانی.  

 


آمار بازدید:675
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی