Image-Content
غربالگری ناهنجاری جنین در دوران بارداری
1397/04/24  
0ديدگاه

غربالگری ناهنجاری جنین در دوران بارداری

اطمینان از سلامت جنین در دوران بارداری یکی از مهمترین مراقبت های دوران بارداریست که باید از سلامت جنین در زمینه بیماریهای مادر زادی اطمینان حاصل کرد. آزمایشات غربالگری شانس یا احتمال این که جنین یکی از چند بیماری مشخص را داشته باشد را نشان می دهد. در واقع این آزمایش به طور یقین نمی تواند مشخص نماید آیا نوزاد مشکل دارد یا نه بلکه احتمال خطر را مشخص می نماید. نتایج تست های تشخیصی تکمیلی مثل آمنیوسنتز یا CVS ملاک ختم بارداری هستند. لذا مزیت آزمایشات غربالگری این است که هیچ گونه خطر سقط را به همراه ندارد و صدمه ای به جنین نمی رساند.

012.jpg

از جمله شایع ترین بیماریهایی که در دوران جنینی قابل شناسایی هستند، عبارتند از:

*  اختلالات کروموزومی (تریزومی ۲۱، ۱۸، ۱۳) که شایع ترین آن ها سندرم داون (تریزومی 21) می باشد.

* اختلال نقص لوله عصبی و ناهنجاری های اصلی در جنین

  سندروم داون (مونگولیسم)، یک اختلال کروموزومی مادرزادی شایع می باشد که کروموزوم شماره ۲۱ فرد دارای سندرم داون، به صورت  ۳ تایی است و یک کروموزوم اضافه دارد. این فرد علاوه بر این که دارای چهره مشخص و متفاوتی می باشد، دچار ناتوانی در یادگیری و مشکلات پزشکی نیز هست. سندرم داون ممكن است به صورت تصادفي و در اثر جهش درهر بارداري اتفاق بيفتد، حتي اگر سابقه فاميلي، خانوادگي و يا سابقه زايمان قبلي نوزاد مبتلا به سندرم داون وجود نداشته باشد..

سندرم ادوارد (تريزومي 18سندرم پاتائو (تريزومي 13)، ناهنجاري های مادرزادي هستند که در هنگام تولد وجود دارند و ناشی از وجود يك كپي اضافه از كروموزوم  18 و 13 است. اين كپي اضافه سبب ناهنجاري هاي ذهني و جسمي و نقایص قلبي براي نوزاد مي شود.

نقایص لوله عصبی، یکی از اختلالات مادر زادی مهم می باشد که در آن ستون فقرات و نخاع تکامل نیافته اند و از آنجا که نخاع پل ارتباطی مغز با اعضای بدن است، احتمال زنده ماندن چنین نوزدای تقریبا غیر ممکن است زیرا اندامهایی مثل کلیه و مثانه و اندامهای حرکتی از کار می افتند.

تست های غربالگری در سه پروتکل قابل انجام است :
1- سه ماهه اول، از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 حاملگی
2- سه ماهه دوم، از ابتدای هفته 14 تا انتهای هفته 21 حاملگی
3- ترکیبی، هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم انجام می شود.

1- سه ماهه اول

زمان انجام غربالگري سه ماهه اول، شروع هفته 11 تا 13 هفته + 6 روز بارداري است. غربالگری سه ماهه اول بارداری یک تست ترکیبی شامل آزمایش خون مادر و سونوگرافی NT  است. تست انجام شده در این مرحلهDouble  نام دارد که دو هورمون خون مادر اندازه گیری می شود و به تست دوگانه معروف است. این تست در این مرحله قدرت تشخیص معادل 85 % دارد ، یعنی از هر 100 مورد سندرم داون قابلیت تشخیص 85 مورد را دارد.

 

2- سه ماهه دوم

زمان انجام غربالگري سه ماهه دوم، شروع هفته 14 تا 21 هفته + 6 روز بارداری است. این مرحله شامل سه تست جداگانه است که بنا به تشخیص پزشک هرکدام از این تست ها ممکن است درخواست داده شود. تست های Triple Markerو  Quad Marker که برحسب تعداد فاکتور های خونی که انجام می شود متفاوت هستند. درنهایت تست AFP MOM که برای تعیین نقص لوله عصبی جنین (ONTD) درخواست داده می شود. هریک از تست های مذبور موعد اندازه گیری، حساسیت، اختصاصیت و طرز تفسیر مخصوص به خود را دارند، که تصمیم گیری در این رابطه بر عهده پزشک می باشد.

 

3- تست های ترکیبی (Sequential) :

 بیمار مرحله اول را انجام می دهد نتيجه به پزشك و بيمار اعلام مي‌شود. و سپس در هفته 15 حاملگی تست های سه ماهه دوم را انجام می دهد. در نهایت ريسك نهايي بــا استفاده از تمامي ماركرهاي اندازه‌گيري شده در سه ماهة اول و دوم محاسبه مي‌گردد. قدرت تشخیص این تست معادل 95% است ، یعنی از هر 100 مورد سندرم داون قابلیت تشخیص 95 مورد را دارد. که کاملترین پروتکل غربالگری سندرم داون در دنیا می باشد.

امروزه تست تشخیصی  Cell-free DNAبه عنوان یک روش برای غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در دوران بارداری می باشد  که در کشورهای پیشرفته مطرح گردیده و دقت بسیار بالایی در مقایسه با سایر تست های غربالگری دارد. آزمایشگاه نوبل مفتخر است در کنار سایر تست های غربالگری این تست را نیز با کمک کشور بلژیک در دستور کار خود قرار داده و در جهت خدمت به بیماران محترم ان را در اسرع وقت به انجام رساند.

آمار بازدید:141
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   60  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی