Image-Content
تست جدید و متمایز برای تشخیص زود هنگام نارسایی کلیه
1397/04/02  
0ديدگاه

تست جدید و متمایز برای تشخیص زود هنگام نارسایی کلیه

سیستاتین سی (Cystatin C)

سيستاتين (Cystatin C) يك پروتئين داراي 122 اسيد آمينه است كه در تمام سلول هاي هسته دار بدن توليد مي شود. این پروتئین یک مارکر حساس برای تشخیص بیماری های مزمن کلیه(CKD) به خصوص در مراحل اولیه ی بیماری است.  ميزان توليد آن از 4 ماهگي تا 70 سالگي نسبتا ثابت بوده و متناسب با GFR مي باشد. از ویژگی های مهم Cystatin C این است که  سطح توليد آن بر خلاف كراتينين سرم تحت تاثير جرم عضله، جنس و نژاد نبوده و ساير محدوديت هاي كراتينين را نيز دارا نمي باشد. اين ماده به طور كلي توسط توبول پروكسيمال بازجذب می شود و در نبود نارسايي توبولي پروكسيمال، به هيچ وجه در ادرار ترشح نمي شود.

بنابراین ظهور آن در ادرار، نشان دهنده آسيب توبولي پروكسيمال مي باشد. غلظت سرمی آن تنها به فیلتراسیون گلومرولی بستگی دارد.
001.jpg

مزاياي اندازه گيري سيستاتين C در مقايسه با كراتينين سرم:

سيستاتين C، مشکلات ناحيه كور کراتینین (Creatinine Blind Area) را نداشته و قادر است زودتر از کراتینین سرم، بیماری را تشخیص دهد؛ چرا که کراتینین سرم، قادر به اندازه ‌گیری مستقیم عملکرد کلیه نبوده و حتی هنگامی که در حدود 50 درصد GFR از دست رفته باشد، کراتینین سرم همچنان مقادیر نرمال نشان می‌دهد. اين آزمايش به طور روتين در كشور ما انجام نمي شود ولي در بسیاری از بیمارستان های اروپایی از سال 2008 جایگزین اندازه گيري کراتینین سرم شده است.

آزمایشگاه نوبل با در نظر گرفتن اهمیت بالینی سیستاتین C اقدام به راه اندازی آن نموده است و این تست را با دستگاه mindrey BS800 به روش ایمونوتوربیدومتری با حساسیت  0.05 در اسرع وقت انجام می دهد و پاسخگوی نیاز پزشکان در این زمینه می باشد.

کاربردهای بالینی:

1.     شاخص میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) به ویژه در بیمارانی که در آن کراتینین سرم ممکن است گمراه کننده باشد (برای مثال در افراد بسیار چاق، افراد مسن، و یا دچار سوءتغذیه).

2.     ارزیابی عملکرد کلیه در افراد  مشکوک به داشتن بیماری کلیوی

3.     پایش پاسخ درمان در بیماران کلیوی

4.     تخمین میزان فیلتراسیون گلومرولی

نوع نمونه و شرایط انجام:

نمونه مورد نیاز این تست  سرم  می باشد  و  بیمار هنگام آزمایش نیاز به رعایت شرایط بالینی خاصی ندارد.

 


آمار بازدید:93
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   90  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی