Image-Content
غربالگری سرطان دهانه رحم
1397/04/02  
0ديدگاه

غربالگری سرطان دهانه رحم

سرطان یک بیماری هولناک است که باعث کاهش طول عمر ، ترس و اضطراب و تغییر در روش زندگیست.

سرطان دهانه رحم: سومین سرطان شایع زنان در ایالات متحده بعد از سرطان رحم و تخمدان

در سطح جهان بروز سرطان سرويكس در سال 2008 حدود 529000 مورد و مرگ و مير ناشي از آن حدود 275000 مورد بوده است. 85 % موارد سرطان دهانه رحم در كشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد، بطوريكه سرطان سرويكس دومين علت مرگ ناشي از سرطان در اين كشورها است.

گزارش تشخیص انجمن سرطان آمریکا در سال 2011: موارد سرطان مهاجم دهانه رحم 12710 نفر و حدود  4290 مرگ.

001.jpg

002.jpg

آلودگی با HPV عامل اولیه سرطان دهانه رحم است. ژنوم HPV در تمام مراحل نئوپلازی دهانه رحم دیده شده است. تغییرات سیتولوژیک ناشی از HPV که اولین بار در سال 1956 شناسایی شد، کویلوسیتوز نامیده می شود. تغییر به سمت بدخیمی نیاز به بارز شدن پروتئین های سرطانی E6 ,E7تولید شده بوسیله HPV دارد. درصد نئوپلازی داخل اپیتلیالی نسبت داده شده به HPV نزدیک به 90 درصد است. HPV نوع 16 شایعترین نوع یافت شده در CIN2, 3 و سرطان مهاجم می باشد و در 47 درصد زنان مبتلا به سرطان در این مراحل دیده می شود. کشف HPV با افزایش خطر ابتلا به CIN ، با درجه بالا به میزان 250 برابر همراه است. HPV نوع 18 نسبت به نوع 16 برای تومورهای تهاجمی اختصاصی تر است. عفونت های HPV معمولا پایدار نیستند. آنهایی که دوام می یابند می توانند برای چندین سال بصورت نهفته باقی بمانند. اغلب زنان شواهد بالینی دال بر بیماری ندارند و عفونت در آنها مهار شده یا از بین می رود. در سایر زنان ضایعات دهانه رحم با درجه پایین بروز می کند که می تواند خود به خود پسرفت کند. در اکثر زنان عفونت HPV در عرض 15-9 ماه برطرف خواهد شد. در تعداد کمی از زنان که در معرض آلودگی با HPV قرار گرفته اند، عفونت پایدار ایجاد می شود که می تواند به سمت CIN پیشرفت کند. عفونت پایدار و پرخطر HPV احتمال ابتلاء به بیماری با درجه بالا را 300 برابر می کند ولی برای پیدایش و برقراری CIN نیاز به عفونت HPV می باشد.

ویروس های پاپیلومای انسانی ویروس های DNA توموری کوچک با ژنوم حلقوی 8000 جفت باز و کپسید ویروسی بیست وجهی متشکل از دو پروتئین L1 و L2 هستند.

HPV ویروسی است که از طریق تماس پوستی از فردی به فرد دیگرسرایت می کند. تا کنون بیش از 100 نوع از این ویروس شناخته شده که حدودا 40 نوع آن میتوانند در ناحیه تناسلی مردان و زنان عفونت ایجاد کنند.

003.jpg

تقریبا 12 نوع این ویروس باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. دو نوع آن (تیپ های 6 و 11) بیشترین موارد زگیل ها را بوجود می آورند. انواع دیگر ایجاد کننده آن 42، 43، 44 و 55 می باشد.

حدودا 15 نوع این ویروس موجب ایجاد سرطان دهانه رحم می شوند که بعلاوه می توانند باعث ایجاد سرطان VULVA، واژن، مقعد و ناحیه اوروفارنکس (قاعده زبان، پشت حلق، لوزه ها) نیز گردند. شایعترین انواع آن عبارتند از 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45 و 51.

زگیل های معمولی، بیشتر عامل آن نوع 2 و 7 می باشد.

زگیل های کف پا (plantar warts) بیشتر عامل آن ، انواع 1، 2 و 4 می باشد.

زگیل های سطوح صاف بدن بیشتر عامل آن نوع 3 و 10 می باشد.

پاپیلومای دهانی ، بیشتر عامل آن انواع 6، 7، 11، 16 و 32 می باشد.

004.jpg

005.jpg

اکثر موارد سرطان دهانه رحم توسط انواع 16 و 18 این ویروس ایجاد می شوند.

دهانه رحم از یک لایه نازک بافتی (متشکل از سلول) پوشیده شده است. اگر یکی از انواع سرطانزای HPV موجود باشد، میتواند وارد این سلول ها گردد. سلول های آلوده ممکن است غیر طبیعی شده یا آسیبی پیدا کنند و رشدشان نسبت به حالت طبیعی متفاوت گردد. معمولا چندین سال طول می کشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود.

تست غربالگری سرطان دهانه رحم ( پاپ اسمیر و بخصوص تین پرپ) می تواند علائم ابتدایی تغییرات غیر طبیعی سرویکس را کشف کند که در این صورت درمان به موقع و جلوگیری از ایجاد سرطان امکان پذیر خواهد شد.

ابزارهاي غربالگري: 1-پاپ اسمير: 2-تست HPV (پاپيلوما ويروس انسان): 3- مشاهدة مستقيم: 4- بررسي كامپيوتري پاپ اسمير

پاپ اسمیر عبارت است از : بررسی سیتولوژیک سرویکس در جهت شناسایی سلولهای غیرطبیعی که نشانگراحتمال وجود بدخیمی های سرویکس می باشد.

006.jpg

پاپ اسمیر به عنوان مؤثرترین و کم هزینه ترین روش جهت غربالگری سرطان سرویکس مورد تأیید جهانی است.

یکبار نتیجه منفی پاپ اسمیر می تواند خطر سرطان سرویکس را تا 45 درصد و تعداد 9 اسمیر منفی در طول زندگی این خطر را تا 99 درصد کاهش می دهد .

007.jpg


متاسفانه با وجود فواید شناخته شده این غربالگری گروههای قابل توجهی از زنان این کار را انجام نمی دهند یا با فاصله زمانی منظم غربالگری نمی شوند. نیمی از زنان با سرطان مهاجم سرویکس ، تشخیص داده شده هیچوقت پاپ اسمیر نداده اند.

توصیه انجمن سرطان آمریکا: زنان فعال جنسی یا  سن 18 سال باید سالیانه آزمایش پاپ اسمیر و معاینه لگنی انجام دهند.

008.jpg


زنان با یک عامل خطر یا بیشتر (HPV ،HIV، سابقه بیماری پیش تهاجمی سرویکس و رفتارهای جنسی خشن و زنان بالای 65 سال) بهتر است هر 6 ماه، تست پاپ اسمیر را انجام دهند زیرا 25 درصد از کل موارد سرطان و 41 درصد از موارد مرگ به علت بیماری دراین گروه سنی روی می دهد. طبق توصيه برخي مراجع بايد غربالگري را 3 سال پس از اولين رابطه جنسي انجام داد و پس از 65 سالگي در صورت وجود دو تست منفي، غربالگري را متوقف كرد.

برای محافظت در برابر HPV دو نوع واکسن وجود دارد:

- نوع 4 ویروسی (Gardacil) : که در برابر انواع 6 و 11 (شایعترین عوامل ایجاد زگیل تناسلی ) و 16 و18 (شایعترین عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم ) مصونیت ایجاد می کنند.

- نوع 2 ویروسی (Cervarix): که در برابر انواع 16 و 18 مصونیت بوجود می آورد.

به صورت تزریق در بازو، سه بار در طی یک دوره ی 6 ماهه ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود).

واکسن ها در برابر تمام انواع HPV مصونیت ایجاد نمی کنند. بعلاوه در برابر ایجاد سرطان سرویکس یا زگیلهای تناسلی نیز مصونیت صد در صدی بوجود نمی آورند. لذا زنانی که این واکسن را نیز دریافت کرده اند باید بصورت مرتب و طبق توصیه دکترشان تست غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند.

در صورتیکه قبل از زدن واکسن به عفونت با این ویروس مبتلا شده باشید، زدن واکسن در درمان یا رفع این موارد کمکی نخواهد کرد.

واکسیناسیون باید قبل از شروع فعالیت جنسی در نوجوانان 13-9 سال انجام شود. مدت زمان محافظت ایجاد شده توسط واکسن ناشناخته است. دو واکسن دارای مجوز و در دسترس وجود دارد که ممکن است در طول سالهای آینده ساخته های متفاوتی داشته باشند.

009.jpg

جدول - توصيه انجمن آمريكايي سرطان (توصيه شده توسط NCCN )

جمعيت

روش غربالگري توصيه شده

برخورد با نتايج حاصل از غربالگري

كمتر از 21 سال

توصيه به غربالگري نمي شود

 

21 تا 29 سال

سيتولوژي هر سه سال

در موارد سيتولوژي منفي و HPV منفي ASCUS سيتولوژي هر سه سال تكرار شود.

در موارد سيتولوژي مثبت يا HPV مثبت بايد مراحل بعدی اعمال شود.

30 تا 65 سال

ترجيحاً تست HPV بهمراه سيتولوژي هر 5 سال يا سيتولوژي تنها هر 3 سال

در موارد HPV مثبت و سيتولوژي منفي، يكسال بعد تست تكرار شود يا بيمار از نظر HPV 16/18 چك شود و در صورت مثبت بودن كولپوسكوپي انجام شود.

در موارد HPV منفي و ASCUS، تست 5 سال تكرار شود.

بيشتر از 65 سال

توصيه به غربالگري نمي شود

در كساني كه سابقه C1N2 دارند بايد غربالگري تا 20 سال ادامه يابد.

پس از هيستركتومي توصيه به غربالگري نمي شود  در كساني كه سابقه C1N2 دارند بايد غربالگري تا 20 سال ادامه يابد.


براساس راهنمای جدیدی که به منظور غربالگری سرطان دهانه رحم انتشار یافته است چنانچه تست پاپ اسمیر و تست بررسی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به‌صورت ترکیبی انجام شوند، می‌توان تست بعدی را در خانم‌های 65-30 ساله 5 سال بعد انجام داد.

چنانچه پاپ‌اسمیر به‌ تنهایی به‌منظور غربالگری انجام شود مطابق راهنمای قبلی، تست بعدی باید 3 سال بعد انجام شود.

علایم شایع سرطان دهانه رحم :

1.خونریزی بدون توجیه از مهبل

2.ترشح مداوم از مهبل

3.درد و خونریزی پس از نزدیکی

4.درد شکمی

5.نشت مدفوع و ادرار از راه مهبل

6.بی اشتهایی و کاهش وزن

7.کم خونی

علل بیماری : ناشناخته ولی احتمالا ارتباط با عفونت های ویروسی (از جمله ویروس پاپیلومای انسانی یا زگیل ناحیه تناسلی)

عوامل افزایش دهنده خطر :

1.انجام اولین نزدیکی در سنین پایین

2.داشتن چند شریک جنسی

3.حاملگی های متعدد

4.سیگارکشیدن

5.عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل ناحیه تناسلی)

6.عفونت های مکرر درمهبل (باکتریایی یا ویروسی ، از جمله هرپس و زگیل ناحیه تناسلی )


شرایط تهیه نمونه: بعد از اتمام قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی یا دو هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی (روز دهم تا هجدهم سیکل قاعدگی

-جهت ارسال نمونه: علاوه بر مشخصات کامل بیمار و تاریخ نمونه گیری، سن بیمار، وضعیت سیکل قاعدگی، سابقه سیتولوژی غیرطبیعی، درمان های قبلی (مثل کرایو ، لیزر، بیوپسی)، محل اسمیر (واژینال یا سرویکال) و HIGH Risk بودن بیمار ذکر گردد (مطابق Behtesda).

آزمایشگاههای ارائه دهنده گزارش  بررسی لام پاپ اسمیر، باید نظارت و کنترل لازم جهت خواندن سیتولوژی لام ها توسط پاتولوژیست را داشته باشد.

یکی از پیشرفته ترین روش های ژنوتایپینگ پاپیلوما ویروس انسانی بر اساس تکنولوژی کلینیکی میکروآرایه ژنومیکا با روش تشخیص PCR مولتی پلکس و به وسیله دستگاه کلارت می باشد که برای تشخیص همزمان و سریع عوامل عفونی در آزمایشگاه نوبل، مورد استفاده قرار می گیرد. آنالیز مواد حاصله از آزمایش در حجمی بسیار کم در یک میکروآرایه صورت می گیرد. با استفاده از این روش به اهداف چندگانه تشخیصی در تنها یک آزمایش دست پیدا می کنیم. اطلاعاتی که به وسیله این دستگاه فراهم می شود، تسهیل کننده فرآیند تصمیم گیری پزشکان درزمینه ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم می باشد.

010.jpg011.jpg


این روش بیش از 35 تیپ پاپیلوما ویروس شامل انواع کم خطر و پرخطر را بطور همزمان در تنها یک آزمایش و با حجم بسیار اندکی از نمونه تشخیص می دهد، روش مولکولی کاملا اتوماتیک بوده و دارای حساسیت و اختصاصیت بالا مطابق با الگوهای مورد تایید کلینیکی، به راحتی قابل اجرا و استانداردهای لازم را دارا می باشد.

با استفاده از این روش می توان اطلاعاتی درباره شیوع پاپیلوما ویروس مخصوصا دررمورد گروههای واکسینه شده قبلی دست یافت و نیز  قادر به توصیف روند بیماری و بخصوص در مرحله تعیین پیشگیری از سرطان می باشد. این روش با سرعت آنالیز نتایج کمتر از 8 ساعت در دسترس  می باشد.

آمار بازدید:152
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی