Image-Content
معرفی کلی بخش Tandem-mass
1397/03/31  
0ديدگاه

بخش تکنولوژی پیشرفته ی آزمایشگاه نوبل

در این بخش از آزمایشگاه نوبل اندازه گیری بسیاری از داروها، اسیدهای آمینه و ویتامین ها با روش HPLC که از حساسیت، دقت و صحت بالایی برخوردار می باشد و به عنوان روش مرجع برای تشخیص و اندازه گیری آنها می باشد، صورت می گیرد. این بخش با در اختیار داشتن پرسنل مجرب از لحاظ علمی و عملی توانسته است در ایران اعتبار بالایی را کسب نموده و به عنوان بخش مورد تایید وزارت بهداشت و درمان کشور انتخاب شود.

از جمله دستگاه های فوق پیشرفته در این بخش می توان به دستگاه های زیر اشاره کرد:

1) سیستم های HPLC از کمپانی صاحب نام Agilent آمریکا

2) سیستم فوق پیشرفته ی کروماتوگرافی مایع با آشکارسازی طیف سنج جرمی یا (Tandem Mass Spectrometer) از کمپانی صاحب نام ABI آمریکا

3) سیستم اسپکتروسکوپی جذب اتمی از کمپانی صاحب نام Agilent آمریکا   (Agilent Technologies Varian)

4) سیستم دقیق و پیشرفته  از کمپانی معروف Agilent آمریکاGC-Mass

دستگاه های نام برده فوق به عنوان دستگاه های مرجع جهانی جهت اندازه گیری عناصر مختلفی مانند اسید آمینه ها، داروها، و نیز ویتامین ها و بسیاری از مواد سمی و خطرناک می باشند.

معرفی سیستم فوق پیشرفته ی Tandem Mass Spectrometer یا کروماتوگرافی مایع با آشکارسازی طیف سنج جرمی (LC-MS/MS) در آزمایشگاه نوبل

امروزه با پیچیده تر شدن روند پیشرفت علم و کشف دلایل بسیاری از بیماری ها و همچنین تشخیص و درمان آنها، استفاده از دستگاه هایی با کارکرد بالا و حساس اهمیت بسیاری پیدا کرده است. به طوری که می توان با استفاده از این دستگاه ها غلظت بسیاری از متابولیت های بدن مانند آمینواسیدهای ضروری و غیرضروری و متابولیت های آنها و کارکرد آنها در بدن و هم چنین تأثیر داروهای مصرفی همچون متوتروکسات، توپیرامات، لوتیراستام و... را بر سلول های بدن بررسی و روند درمان را پیگیری کرد.

بخش تکنولوژی پیشرفته ی آزمایشگاه نوبل با دستگاههای فوق پیشرفته ی بسیاری زیرنظر پرسنل مجرب آن در جهت تعیین غلظت اجزای یک نمونه و شناسایی ساختار مولکولی با روش های حساس، سریع و قابل اطمینان فعالیت می کند. از جمله دستگاههای این بخش می توان به دستگاه کروماتوگرافی مایع با آشکارسازی طیف سنج جرمی یا LC/MS/MS اشاره کرد که در مقایسه با سایر تکنیک ها در شیمی تجزیه، یکی از قوی ترین آنها بوده و در گستره ی وسیعی از فعالیت هایی که پیش ذکر شد قادر به پاسخگویی سریع بیماران می باشد.

از جمله قابلیت های دیگر این دستگاه می توان به توانایی بالا در آنالیز رنج وسیعی از ترکیبات بدون هیچگونه محدودیت خاصی اشاره کرد.

001.jpg

با توجه به روش های رایج پزشکی در تجویز داروهایی هم چون توپیرامات و لوتیراستام در درمان تشنج و صرع، تشنجات پارشیال، تشنجات تونیک، کلونیک ژنرالیزه ی اولیه در بزرگسالان و کودکان با سن بالاتر از 2 سال، حملات میگرن و درمان اختلالات دو قطبی افسردگی و اسکیزوفرنی و... هم چنین توصیه به مصرف متوترکسات برای درمان آرتریت روماتوئید، لوپوس، میوزیت ها، واسکولیت ها و بعضی بیماری های دیگر روماتیسمی به عنوان تضعیف کننده ی سیستم ایمنی و بروز عوارض دارویی این داروها در افراد به اشکال مختلف، لازم است که مصرف آنها با پنل خاصی توسط پزشک و اغلب توسط آزمایش این داروها تحت نظر باشد که همگی توسط دستگاه GC-MS/MS قابل ردیابی می باشد.

002.jpg

از دیگر کارایی های این دستگاه، قابلیت تشخیص اختلالات متابولیک نوزادان MS-MS) ) و اختلالات مسیر متابولیسم اسیدهای آمینه، پنل اندازه گیری cysteine ادرار و پنل اندازه گیری methilmalonic acid (MMA) و همچنین پنل  کامل مواد مخدر مانند آمفتامین، کدئین، کوکائین، باپرینورفین، THC، MDE، MDMA ، ترامادول، فنتانیل، مورفین و... می باشد.آمار بازدید:102
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی