Image-Content
تست های تخصصی آندرولوژی
1397/04/27  
0ديدگاه

آزمایش آنتی بادی آنتی اسپرم:

در برخی افراد بدن آن شخص بر علیه اسپرم های ساخته شده تولید آنتی بادی می کند. این عمل باعث ایجاد اختلالاتی مانند ناباروری و یا سقط جنین می شود. در این آزمایش وجود این آنتی بادی ها بر سطح اسپرم توسط IgA مورد سنجش قرار گرفته و پاسخ دهی می شود.

تست آنتی بادی ضد اسپرم برای بررسی آنتی بادی ها ( پروتئین های خاص) که علیه اسپرم ها در خون، مایع واژینال یا مایع منی  وجود دارند، کاربرد دارد.

در این تست از نمونه ی اسپرم و موادی که تنها به اسپرم متصل می شوند استفاده می شود.

مایع منی ممکن است پاسخ دستگاه ایمنی را تحریک کند، چه در بدن فرد مذکر و چه در بدن فرد مونث. آنتی بادی ها می توانند اسپرم ها را از بین ببرند یا به آن ها آسیب بزنند. اگر شمار بالایی از آنتی بادی های اسپرمی علیه اسپرم های فرد مذکر واکنش دهند، باروری تخمک دشوار می شود. به این حالت ناباروری گفته می شود.

فرد مذکر می تواند در زمانی که اسپرم ها در تماس با دستگاه ایمنی هستند، آنتی بادی بسازد. این امر زمانی رخ می دهد که بیضه ها آسیب دیده باشند  یا بعد از برخی جراحی ها مثل بیوپسی یا وازکتومی و یا بعد از عفونت غده ی پروستات. بیضه ها در حالت طبیعی اسپرم ها را از سلول های ایمنی دور نگه می دارند.

در بدن فرد مونث هم ممکن است واکنش آلرژیک رخ دهد و آنتی بادی های ضد اسپرم ساخته شود. این نوع از پاسخ ایمنی به طور کامل مشخص نشده است و ممکن است بر روی باروری اثرگذار باشد. این حالت ندرتا ناباروری می دهد.

001.png 

تست تخصصی Semen processing test

واریکوسل به پیچ خوردگی غیر طبیعی و گشاد شدن وریدهای بیضه در مسیر طناب اسپرماتیک گفته می شود که تقریباً در 15 %مردان جوان و 30 %مردان مسن دیده می شود. این عارضه با اختلال در دمای اسکروتوم، ریفلاکس و کاهش جریان خون بیضه، باعث تغییراتی در روند اسپرماتوژنز می گردد. با اینکه این بیماری شایعترین علت ناباروری مردان است ولی تقریباً دو سوم آنها دارای قدرت باروری هستند. بررسیهای اپیدمیولوژی نشان می دهد که واریکوسل در شروع بلوغ جنسی ظاهر شده و بتدریج بعد از سن 16 سالگی افزایش می یابد و ممکن است تا 80 درصد موارد هر دو بیضه را درگیر سازد. ثابت شده است که واریکوسل کیفیت مایع منی را کاهش داده و باعث پائین آمدن میزان باروری می گردد. ولی اگر تحت عمل جراحی قرار گرفته و ترمیم شود، متعاقباً باعث بهبود در پارامترهای اسپرم شده و بروز حاملگی را بین 35 تا 48 درصد افزایش خواهد داد.

این تست تخصصی به صورت روتین در آزمایشگاه نوبل انجام می شود.

 002.jpg

 

 

 


آمار بازدید:238
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی