Image-Content
جهش در ژن MTHFR عاملی در بروز بیماری های عروقی و سقط جنین
1397/04/27  
0ديدگاه

متیلن تترا هیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) آنزیمی است که در فرآیند تبدیل اسید آمینه هموسیستئین به متیونین با تبدیل 5,10 متیلن تترا هیدروفولات به 5 متیل تترا هیدروفولات نقش دارد. افزایش سطح همو‌سیستئین در خون  به دلیل فقر غذایی و کمبود ویتامین B6، B12 و فولیک اسید و یا نقص ژنتیکی در مسیر متابولیسمی هموسیستئین مانند جهش در آنزیم MTHFR می تواند خطر بروز Thrombophilia را افزایش دهد.

034.png

 موتاسیون های مختلف باعث ایجاد فرم های مختلفی از آنزیم MTHFR می گردند، ولی شایع ترین پلی مرفیسم های مورد بررسی عبارتند از 677T 1298 و C. جهش C677T در ژن MTHFR باعث جایگزینی اسید آمینه والین به جای آلانین در موقعیت 222 زنجیره پروتئینی می‌شود. در نتیجه این جهش آنزیم MTHFR با فعالیت کمتر تولید می‌شود که افزایش سطح هموسیستئین خون را به همراه دارد.  این نقص به صورت اتوزومال مغلوب به ارث می­رسد.

افزایش هموسیستئین به سطح بیشتر از 50 میکرومول/ لیتر منجر به ترومبوآمبولی، آترواسکلروز در دوران کودکی شده و در زنان باردار، احتمال ابتلاء جنین به NTDs و سقط جنین را افزایش می­دهد. جهش G677T سبب ایجاد MTHFR حساس به حرارت شده و حدود 50% از فعالیت آنزیم می­کاهد. در نتیجه  آنزیم حاصله فقط در دمای بالا در بدن قابلیت  فعالیت داشته و این فعالیت نیز مختصر است (Thermolabile). هموسیستئین، ایجاد جراحتهای بسیار کوچک در سطح سلولهای اندوتلیال به طور مستقیم می دهد که باعث آغاز فرآیند انعقاد شده که در نتیجه به عنوان مهمترین مارکر بیماریهای عروق کرونر، مغزی و محیطی شناخته میشود. سطح سرمی کمتر از 12 میکرومول/ لیتر هموسیستئین مناسب بوده و سطوح بین 15-12 میکرومول/ لیتر با خطر متوسط و بیشتر از 15 میکرومول/ لیتر آن با خطر بالا برای عوارض قلبی عروقی همراه است. بررسی افراد از نظر موتاسیون در MTHFR توسط تست های تشخیص مولکولی امکان پذیر می باشد.

این تست بنا به درخواست پزشکان محترم در آزمایشگاه تشخیص طبی نوبل توسط تکنیک Real Time PCR انجام می شود. 


آمار بازدید:512
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی