Image-Content
شناسایی دو ژن موثر در تشخیص سریع سرطان کولون
1397/04/27  
0ديدگاه

طبق با نتایج پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه پوتسدام کشور آلمان می توان سرطان کولون را با شناسایی دو ژن در مراحل ابتدایی بیماری شناسایی نمود. سرطان کولون بعد از سرطان ریه، دومین عامل مرگ‌های ناشی از سرطان است.

این سرطان معمولا با ایجاد پولیپ‌هایی در دیواره روده به وجود می‌آید نتایج محققان دانشگاه پوتسدام آلمان نشان می دهد که ژن های ای.پی.سی ( IPC ) و کی.آر.ای.سی ( KRIC ) در مراحل اولیه ابتلا به سرطان روده بزرگ معیاری برای شناسایی این بیماری می باشد. به گفته محققان در سرطان کولون، سلول های سرطانی وارد مدفوع می شود ،‌ اما پیدا کردن سلول های سرطان در مدفوع مانند یافتن سوزن در انبار کاه است در حالیکه با بررسی این دو ژن تشخیص بیماری به مراتب سریعتر و آسانتر می باشد.

محققان امیدوارند که این روش خطرات مرگ و دیگر عوارض سرطان کولون را در مبتلایان به این سرطان، به حداقل برساند.

 031.jpg

هنگامی که سلول‌ها توانایی تقسیم و رشد عادی خود را از دست می ‌دهند این موضوع منجر به تسخیر، تخریب و فاسد شدن بافت‌های سالم می ‌شود و در نهایت ، سرطان شکل می گیرد .از اجتماع این سلول‌های سرطانی و تخریب سلول‌های بافت‌های سالم توده ‌ای به نام تومور ایجاد می‌شود. 

اگر تومور به لایه‌‌ای محدود ختم شود و به سایر بافت‌ها و ارگان ها سرایت نکند تومور خوش ‌خیم (غیرسرطانی‌) است و اگر تومور گسترده شده یا به طور بالقوه قابلیت پخش شدن و احاطه برسایر بافت ها و ارگان ها را داشته باشد، بدخیم یا سرطانی نامیده می‌شود. آزمایش‌های غربالگری برای پیدا کردن پولیپ‌ها و سرطان قبل از اینکه علائمی وجود داشته باشد به پزشک کمک می‌کند.پیدا کردن و خارج کردن پولیپ‌ها ممکن است از سرطان کولورکتال پیشگیری کند. همچنین، به‌نظر می‌رسد درمان سرطان کولورکتال وقتی که این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود مؤثرتر است.


آمار بازدید:518
نظرات کاربران  
امتیاز به مطلب:   0  

Barcode_QR
کلیه حقوق این وب سایت و محتوای آن متعلق به آزمایشگاه نوبل اصفهان می باشد
Telegram instagram Googleplus Facebook Twiter Aparat
طراحی و توسعه واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی و توسعه احسان روشن مهر طراحی و توسعه ارغوان بهرامی